HODNOTY

HODNOTY

Natálie Vencovská

27.4.2023

Co se skrývá za oděvním studiem, tvořící výhradně z lněných materiálů?
Proč mají zakladatelky ke lnu až sentimentální vztah?
A proč má venna.studio online manekýn bionickou nohu?

vennastudio 
To je sdílení, variabilita a udržitelnost

Tyto tři zásadní pilíře nejen že dali vzniknout oděvnímu studiu samotnému, prosakují také do každodenní produkce a fungování studia, vizuální komunikace, ale i do každého kousku, který venna.studio vytvoří.

Co se skrývá za oděvním studiem, tvořící výhradně z lněných materiálů?
Proč mají zakladatelky ke lnu až sentimentální vztah?
A proč má venna.studio online manekýn bionickou nohu?

Na začátek by bylo vhodné představit obě ze zakladatelek. Venna.studio tvoří dvě mladé designérky a tvůrkyně, které osud svedl dohromady během studia Tělového designu na FaVU VUT. Jejich minulost se pojí právě ke studiu těla a jeho zkoumání. Může se to zdát nedůležité, avšak právě blízký vztah k tělu a jeho různorodosti, zadal vzniku studia, které věří, že jeden z aspektů udržitelnosti je právě inkluzivita.

Vendula Kolářová a Natália Drevenáková mají velmi odlišné zázemí. Natálie svou lásku k oděvům rozvíjela už během studia na střední škole, Vendula se k textilu dostávala postupně. Dohromady je však svedla zvědavost a touha zkoumat limity lidského těla a jejich hranice.

Bez inkluzivity není udržitelnost


Vědomý a jedinečný přístup k tělu prosakuje venna.studio skrz na skrz. Když otevřete instagramový účet značky, nečekejte, že zde narazíte na monotónní “prototyp” tzv. krásného člověka. Místo toho tam najdete sebe – lidé odění v jejich produktech jsou lidé, které znáte z ulic, ze svého sousedství nebo z práce. Skrze zrcadlení různorodosti svých nositelů, tak designérky poukazují na to, že jejich oděvy jsou opravdu pro každého. Pro venna.studio je zásadní to, co jejich tvorba komunikuje a jaké hodnoty jejich oděvy do tohoto světa přinášejí. I přesto, že sepsaný kodex či vizi/misi pro sebe nemají, narativ, který svojí tvorbou chtějí vyjádřit je jasný – každé tělo je unikátní a přesně takový přístup chtějí nabídnout i při jeho oblékání.

Len, jako ztělesnění hodnot


Pro zakladatelky venna.studio má materiál, se kterým denodenně pracují až sentimentální hodnotu. “Pro mě je len jakýmsi ztělesněním hodnot. To, čím si ten materiál musí projít předtím, než my s ním můžeme pracovat, zrcadlí všechno to, co je pro mě udržitelnost” dodává Natália. Len byl pro obě designérky jasnou volbou, už kvůli tomu, že chtěli pracovat s přírodním materiálem, který je možné pěstovat ve středoevropských podnebních podmínkách. Pro venna.studio jsou jedinečné i unikátní střihy, které se přizpůsobí tělu s dostatečnou volností a variabilitou, přesně podle osobních preferencí každého nositele.

Oděvy pro těla, ne pro určité velikosti

Když si budete chtít pořídit kousek od venna.studio, zamíříte pravděpodně do tabulky velikostí. Tam na vás však čeká velmi atypický “manekýn”. Místo klasického prototypu těla muže či ženy, na vás zde čeká nedefinovatelný mimozemšťan střední velikosti s bionickou nohou. Je to podivné, myslíte si? Naopak. Zakladatelky věří, že inkluzivita, za kterou skrze oděvní značku bojují, spočívá už v prvotní interakci ze zákazníkem. Tomu je v tomto případě nabídnuta naprostá svoboda a nepředpojatost, vyzývající k naprosté neutralitě ve vztahu k nahlížení na vlastní tělo. Zákazník tak není konfrontován předdefinovaným “ideálem” krásy, nýbrž je přizván k uvědomění si vlastního těla, bez normalizačních okolností.

Dalším důležitým apektem, který se venna.studio rozhodlo pojmout netradičně, je tabulka velikostí. Konfekční velikosti vytvářejí nátlak na to “zapadnout” do určité velikosti a  hlavně si ji udržet. Doprovázejí ji normativní předsudky toho, co je malé, velké či snad nadměrné a to, co každá z těchto škatulek znamená. Venna.studio na nátlak konfekce odpovídá jednoduchou tabulkou s velikostmi 1 a 2 Ty jsou jednak velikostně daleko obsáhlejší, než standardní velikosti XS-XL, ale zároveň se nevymezují ani v rámci kategorií “pro muže a pro ženy”. I díky tomuto, možno nepostřehnutelnému detailu, designérky otevírají kritický dialog o hodnotících a restriktivních standardech, kterým jsme běžně vystaveni při výběru ideálně padnoucího kousku.