7 UDRŽITELNÝCH ASPEKTŮ LNU

7 UDRŽITELNÝCH ASPEKTŮ LNU

Natálie Vencovská

8.3.2023

Len - přírodní materiál, který si v posledních letech vydobyl své místo na výsluní. Materiál, který často dostává přívlastek udržitelný a ekologický. Jak je na tom len doopravdy? Zaslouží si rostoucí oblibu nebo se jedná jen o marketingový tah? Připravily jsme si pro vás 7 důvodů, proč věříme, že len jednou z nejzodpovědnějších možností.

Len - přírodní materiál, který si v posledních letech dobývá zpět své místo krále materiálů. Látku s nenápadnou šedo béžovou barvou si většinou spojujeme s rurální estetikou severských minimalistů či instagramově dokonalým stylingem módních influencerů, propagující tzv. ”pomalý” způsob života. Len tak často dostává přívlastek udržitelného a ekologického materiálu, který je díky své vzrůstající oblibě cenově dostupnější, běžně k dostání i například v řetězcích fast fashion. Jak je na tom len doopravdy? Zaslouží si rostoucí oblibu nebo se jedná jen o marketingový tah velkých řetězců? Připravily jsme si pro vás 7 důvodů, proč věříme, že len jednou z nejzodpovědnějších možností.


Lněný materiál je extrémně pevný, přesto velmi jemný, lehký a odolný. Má výraznou strukturu, je antialergický a antibakteriální. Ikdyž si spoustu z nás spojuje lněnou látku primárně s lehkými letními produkty, len, pokud ve vyšší gramáži, dokáže zahřát i v zimě. Pěstování lnu je časově náročné a spousta procesů se při výrobě příze stále provádí ručně. To ze lnu činí vzácný a hodnotný materiál, což ovlivňuje i výslednou cenu produktu. Přirozené odstíny lnu jsou: slonovinová, béžová, hnědá a šedá. 


100% přírodní:

Len setý je velmi nenáročná rychle rostoucí rostlina. Od zasetí semínek do sklizně trvá cca 100 dní. Po sklizni rostlina buď sama doroste nebo kořenové zbytky pohnojí a vyčistí půdu, čímž zlepší produktivitu půdy na dalších 6-7 let. Sama rostlina nevyžaduje mnoho hnojiv a pesticidů, je odolná vůči škůdcům a ani při samotné výrobě tkaniny není potřeba chemických procesů. Pokud len není vystaven barvícímu procesu, je 100% biologicky rozložitelný a kompostovatelný.

Lokálnost:

Lnu se daří v mírném podnebí západní Evropy - až 85 % celosvětové produkce je vypěstováno v Evropě, převážně ve Francii, Belgii a Nizozemí. To ze lnu dělá jeden z nejekologičtějších materiálů pro nás, v Evropě, jelikož žádný z běžně používaných přírodních materiálů nelze v našich podnebních podmínkách pěstovat. Další výhodou lokálního pěstování je vytvoření nových pracovních příležitostí pro místní obyvatele, a s tím spojené zajištění etických podmínek pro farmáře a pěstitele. Kromě toho, lokální produkce také snižuje uhlíkovou stopu přepravy materiálu.


Ikdyž je len vypěstovaný v Evropě, jeho další zpracování se může odehrávat v rozvojových zemích, kde regulace pracovních podmínek či další využití chemikálií ve výrobním procesu není tak kontrolované, jak na území EU. Proto je dobré zajímat se nejen o původ vlákna, ale i o to, kde látka byla utkaná. My ve venna.studiu pracujeme s lokálně zpracovanými látkami, vyráběnými v ČR.


Uhlíkově negativní = Klimaticky pozitivní:

Že by pěstování plodiny mohlo být uhlíkově neutrální, ale dokonce i uhlíkově negativní? Ano. 

Jeden hektar lnu dokáže z atmosféry odstranit 3,7 tuny CO2. To znamená, že veškerý len vypěstovaný v Evropě, ročně odstraní přibližně 250 000 tun CO2 z atmosféry. Navíc pěstování lnu pozitivně ovlivňuje rozmanitost ekosystémů a nabízí vítanou environmentální pauzu pro kvalitu půdy, biologickou rozmanitost a krajinu.


Zero-waste produkce a cirkulárnost:

Len je jednou z mála rostlin používaných pro výrobu textilních materiálů, která se může pyšnit svojí všestraností využití pro jiné než textilní účely. Dlouhá vlákna ze stonků jsou využita pro výrobu textilního materiálu, kratší zbytkové vlákna pak mohou posloužit třeba jako základ pro výrobu papíru. Semena lnu jsou pak známá pro svůj vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a využít je tak můžeme v kuchyni, třeba také jako lněný olej. Zbytek rostliny může být zpracován jako krmivo pro zvířata či biomateriály. Po tom, co si lněná tkanina odžije svůj životní cyklus, dá se ještě recyklovat na papír nebo izolační materiály.


Nenáročná rostlina:
Len je velmi nenáročná rostlina a roste rychle i v chudé půdě. Potřebuje o 60 % méně vody než bavlna, mnohdy si vystačí i bez umělého zavlažování, pouze s dešťovou vodou.

V porovnání je na výrobu jedné košile z bavlny potřeba cca 2 700 litrů vody, kdežto na košili ze lnu je potřeba pouze 6,4 litru.


Odolnost:

Len je o 30 % pevnější než bavlna - se správnou péčí vám vydrží velmi dlouho. Vlákno dokáže odolat vysokým teplotám, slunečnímu záření i častému praní a je odolné vůči oděru. Materiál ze začátku může působit tužším dojmem, ale s každým dalším vypráním lněná látka měkne. Takže čím déle kousek máte, tím příjemnějším a poddajnějším se stává!


Snadná péče:

Kromě environmentální náročnosti produkce materiálu, je důležité se zamyslet i nad ekologickou stopou, kterou vyprodukujeme během nošení daného kousku. Narozdíl od syntetických vláken, len při praní nevylučuje žádné mikroplasty. Navíc se len špiní znatelně méně, než jiné materiály, proto praní mnohokrát můžete předejít úplně. Po běžném nošení produkt jen večer vyvěste do okna na čerstvý vzduch, a ráno je lněný kousek jako nový. Lokální skvrny lze řešit ručním praním, například pomocí žlučového mýdla. V pračce lnu stačí nízké teploty, ideální teplota pro materiál i životní prostředí je 30°.


Ať už tedy jde o nízkou náročnost pěstování rostliny, nebo o minimální nároky na péči o lněné produkty, lněný materiál je udržitelný už od semínka až po finální produkt. Se správnou péčí a dobře zvoleným produktem, můžete mít kousek, který vám vydrží věčnost a naopak s přibývajícími léty nabude na hodnotě. Ve venna.studiu vám rády poradíme, který z produktů se hodí na jakou příležitost a jak životnost svého kousku ještě prodloužit.